A scored 30% marks and failed by 15 marks. B scored 40% marks and obtained 35 marks more than those required to pass. The pass percentage is-
A scored 30% marks and failed by 15 marks. B scored 40% marks and obtained 35 marks more than those required to pass. The pass percentage is-
-
ক
33%
-
খ
38%
-
গ
43%
-
ঘ
46%
A scored mark = 30%
A Failed by = 15 marks
B scored = 40%
Obtained marks = 35
Calculation :
Let x be maximum marks
⇒ 30% x + 15 = 40% x - 35
⇒ 30% x - 40% x = - 35 - 15
⇒ -10% x = -50
⇒ x = (50×100)/10
⇒ x = 500
Therefore, The maximum marks is 500.
The pass marks is expressed as shown below,
Pass marks
⇒ [(30 × 500)/100] + 15
Pass marks = 165
Therefore, the pass percentage is calculated as shown below,
Pass% = (165/500) × 100
∴ The pass percentage is 33%.
Related Question
View All-
ক
১২০%
-
খ
১২৫%
-
গ
৩০%
-
ঘ
৪০%
-
ক
৬০ জন
-
খ
৮০ জন
-
গ
১০০ জন
-
ঘ
১২০ জন
-
ক
২:৩
-
খ
৪:৫
-
গ
৩:৫
-
ঘ
১:৩
-
ঙ
কোনটিই নয়
-
ক
৪৩, ৩৪
-
খ
৪১, ৩২
-
গ
৩৯, ৩০
-
ঘ
৬৯, ৬০
-
ঙ
কোনটিই নয়
-
ক
২৫%
-
খ
৩০%
-
গ
২৮%
-
ঘ
৪০%
-
ক
৩২০ জন
-
খ
৪৮০ জন
-
গ
৫০০ জন
-
ঘ
৪০০ জন
১ ক্লিকে প্রশ্ন, শীট, সাজেশন ও
অনলাইন পরীক্ষা তৈরির সফটওয়্যার!
শুধু প্রশ্ন সিলেক্ট করুন — প্রশ্নপত্র অটোমেটিক তৈরি!
Related Question
Question Analytics
মোট উত্তরদাতা
জন
